Zamki w Polsce

Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie powstał w połowie XIV wieku, zaraz po zorganizowaniu komturii zakonu. Rozbudowywany do XVI wieku, oblegany tylko raz, przez Brandenburczyków, którzy chcieli go odebrać Szwedom. Po kasacji zakonu przeszedł w prywatne ręce, obecnie hotel i restauracja. Z wieży zamkowej wspaniały widok na okolicę.

Łagów od 1251 roku należała do Templariuszy, którzy od 1285 roku utworzyli w Łagowie zakonną komandorię. Kiedy zakon Templariuszy upadł, Łagów przeszedł w ręce Alberta von Klepitz, który sprzedał wieś Joannitom w 1347 r. Zakon Joannitów szybko zorganizował w Łagowie komturię i przystąpił do budowy zamku na na wzgórzu w przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. Początkowo był to wysoki budynek mieszkalny wbudowany w mur na planie kwadratu. W narożniku muru powstała wieża obserwacyjna, która jednocześnie broniła bramy wjazdowej do zamku. Dopiero na przełomie XIV i XV wieku teren otoczono zewnętrznym murem o wysokości do 9 metrów. Teren wokół zamku wyrównano, przez co mury zewnętrzne od wewnątrz nie były tak wysokie. Zamek w Łagowie rozbudowano w XVI wieku podwyższając wieżę, dobudowując budynek bramny i dwie basteje w murze zewnętrznym.

Łagów to miejscowość turystyczna, która ma sporo zabytków. Oprócz zamku i zabytkowego parku są bramy obronne: Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską oraz Brama Polska, zwana też Poznańską, kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany został w latach 1725–1726, potężny wiadukt kolejowy z cegieł zbudowany w 1906 roku.

Niedaleko zamku w Łagowie jest zamek Joannitów w Słońsku i Park Narodowy „Ujście Warty”, a bliżej Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zespół klasztorny cystersów w Paradyżu, pałac w Przełazach i wiele innych pałaców i atrakcji wartych zobaczenia.

Zamek Joannitów w Łagowie na mapie Polski

Zamek w Łagowie