Po zamku krzyżackim w Grudziądzu zostały tylko ruiny po rozbiórce w początkach XIX wieku. Gród obronny istniał już w XI wieku, a Krzyżacy zaczęli budowę ceglanego zamku w połowie XIII wieku. Budowa zamku przeciągnęła się do początku XIV wieku, ale wiadomo, że ok. 1300 roku wzniesiono wieżę Klimek, czyli typowy stołp (wieża ostatecznej obrony). Wieża o wysokości 30 metrów była połączona z murami zamkowymi zwodzona kładką na wysokości XIII metrów. Zamek i wieża Klimek usytuowane zostały na wzgórzu nad Wisłą o wysokości względnej ok. 60 metrów.
Za czasów Krzyżackich zamek był siedzibą komtura, w 1454 roku został zdobyty przez wojska Związku Pruskiego i ostatecznie został siedzibą starostów grudziądzkich. Spustoszony w czasie potopu szwedzkiego, ucierpiał również w wojnach w XVIII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku rozebrany na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma II.
Obecnie ruiny zamku w Grudziądzu zabezpieczono, a wieżę Klimek odbudowano w formie rekonstrukcji i udostępniono jako wieżę widokową. Za zamku blisko nad Wisłę, skąd można podziwiać spichrze w Grudziądzu.