Zamek Książ został zbudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, w XIV wieku rozbudowany przez Bolka II Małego, a po jego śmierci przeszedł w ręce króla czeskiego. W 1509 roku zamek przejęła rodzina Hochberg, która 100 lat później objęła zamek i majątek jako własność dziedziczną. Po zniszczeniach w czasie wojny trzydziestoletniej, umocnienia przebudowano na ogrody tarasowe (1648 rok), a w latach 1705-1732 zamek przebudowano w stylu barokowym. Kolejna rozbudowa nastąpiła W latach 1909–1923.

Ostatnią właścicielką zamku w Książu była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli księżna Daisy, która w 1940 roku opuściła Książ. W 1941 roku Organizacja Todt przejęła zamek i rozpoczęła przebudowę wnętrz oraz budowę podziemnych schronów. W tym okresie zniszczono wiele z oryginalnego wystroju wnętrz.

Po wojnie zamek został zdewastowany przez wojska radzieckie. Odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Obok Stado Ogierów Książ, ruiny Starego Książa, niedaleko zamkowa palmiarnia z początków XX wieku. W pobliżu zamek Cisy, zamek Grodno i opactwo Cystersów w Krzeszowie.

Zamek Książ na mapie Polski

Zamek w Książu

Podobne atrakcje